آبشار سنگان

آبشار سنگان

توضیحات منطقه

سنگان، روستایی از توابع بخش کن در دهستان سولقان است که نام محلی آن سنگون است. سنگان منطقه‌ای کوهستانی و سنگی در شمال غرب تهران، در سمت چپ آزاد راه تهران شمال، ۷ کیلومتر بالاتر از سولقان و ۲۰ کیلومتر قبل از تالون است. سنگان از محله‌های پایین، وسط، بالا و باغ دره تشکیل شده است که گاه ۳ محله اول سنگان پایین، سنگان وسط و سنگان بالا نامیده می‌شوند. روستای سنگان در جنوب شرقی قله پهنه حصار (پهنه سار) قرار دارد. مسیر کوهنوردی سنگان میان کوهنوردان برای صعود به قله پهنه حصار بسیار محبوب است. سنگان می‌تواند یکی از بهترین مقصدها برای گردشگری یکروزه باشد. با ما همراه بمانید تا جاهای دیدنی سنگان را معرفی کنیم.
آبشار سنگان در ۵ کیلومتری شمال روستای سنگان قرار دارد. آبشار سنگان لقب بلندترین آبشار استان تهران را کسب کرده است که ۳۰ متر ارتفاع دارد. برای رفتن به یکی از زیباترین دیدنی‌های تهران یعنی آبشار سنگان، باید خودروی خود را در حوالی گیشه پرداخت ورودی پارک کنید و در محلی به نام باغ دره پیاده‌روی را آغاز کنید. آبشار سنگان در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است. در فصل بهار، به خصوص در فروردین و اردیبهشت آبشار سنگان بسیار پرآب است. بسیاری از سفرها در فصل تابستان صورت می‌گیرد که آبشار سنگان یکی از مقصدهایی است که بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. در فصل پاییز که پادشاه فصل‌ها است، مناظر اطراف آبشار رنگی و رویایی است.
رودخانه ای که در روستا جریان دارد، فصلی می باشد. این رودخانه 12 کیلومتری از دامنه های شرقی کوه کرکو سرچشمه می گیرد و بعد از این که مسیر روستا را طی می کند، به رود کن می ریزد.

پیمایش

برای شروع پیمایش بهتر است ماشین خود را کنار امام‌زاده پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده بروید. هرچند که با ماشین می‌توانید بالاتر هم بروید اما کمی بعد جاده خاکی می‌شود.
تقریبا تا اواسط مسیر مسیر پیمایش بالاتر از سطح رودخانه است و درختانی در اطراف مسیر وجود ندارد، بعد از تقریبا 2 کیلومتر پیمایش به سمت چپ می‌روید که پوشش گیاهی مسیر بیشتر می‌شود.
شیب مسیر بعد از رفتن به سمت دیگر رودخانه بیشتر می‌شود و تقریبا تا نزدیک آبشار ادامه پیدا می‌کند.
در طول مسیر نیز 2 چشمه، یکی در همان 2 کیلومتر اول و یکی در نزدیکی آبشار و غار وجود دارد.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

در نزدیکی آبشار یک غار کوچک نیز وجود دارد که می‌توانید از آن برای استراحت استفاده کنید.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

بعد از آبشار نیز مسیر کوهنوردی وجود دارد که می‌توانید به بالای آبشار و در ادامه به سمت قله‌هایی که در این بخش وجود دارد بروید.
البته برای بالا رفتن در قسمتی باید از طنابی که وصل شده است استفاده کنید که برای افراد تازه‌کار می‌تواند کمی سخت باشد.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

این آبشار در زمستان و اواخر پاییز یخ می‌زند که منظره زیبایی را درست می‌کند، در زمان رفتن ما به این منطقه که در آذر ماه بود، پایین آبشار یخ زده بود که طبق گفته‌ها در زمستان کل آبشار یخ می‌زند.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

در اطراف آبشار نیز نقاط مناسب برای نشستن و استراحت وجود دارد، البته اگر در تابستان به این نقطه بروید هوا گرم است و تعداد نقاطی که سایه باشند نیز محدود است و در آفتاب نیز نمی‌توان به راحتی نشست. اما در فصول دیگر سال نقاط نشستن زیاد است و در آفتاب نیز به راحتی می‌توانید استراحت کنید.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

برای برگشت می‌توانید از مسیر دیگر که شیب کمتری دارد استفاده کنید، اگر به سمت آبشار بایستید، این مسیر در سمت راست شما است که برای رسیدن به آن باید همان مسیری که آمده‌اید را چندصد متر برگردید تا آن را مشاهده کنید.عکس های منطقه
فیلم منطقهپیمایش از اول جاده خاکی تا آبشار :

جزئیات پیمایش


از آبشار تا بالای آبشار :

جزئیات پیمایش


مسیر برگشت :

جزئیات پیمایشفایل Track مسیر


موقعیت : map location

امتیاز: