باغ ملی گیاه شناسی ایران

باغ ملی گیاه شناسی ایران

توضیحات منطقه

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران یکی از باغ‌های گیاه‌شناسی ایران است که در یکی از غربی‌ترین نقاط شهر تهران، در منطقهٔ چیتگر در محله سروآزاد قرار دارد. این باغ زیر نظر مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اداره می‌شود.

عملیات اجرایی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۷ با واگذاری قطعه زمینی از مراتع ملی شده در اراضی چیتگر واقع در کنار اتوبان تهران-کرج آغاز گردیده.

طرح جامع باغ گیاه‌شناسی ملی ایران به گونه‌ای پیش‌بینی شده است که نشان دهندهٔ الگویی از باغ ایرانی باشد. به این منظور یک میدان در مرکز باغ پیش‌بینی شده که چهار بلوار در چهار سو به آن می‌پیوندد.

در این باغ ۶۴ گونه درخت و درختچه از اقلیم هیرکانی، همچنین ۲۴۰ گونه گیاهی از اقلیم البرز، ۴۲ گونه چوبی و ۳۰ گونه علفی از اقلیم زاگرس و ۲۳ اجتماع گیاهی و حدود ۴۰ گونه گیاهی از اقلیم کویری و بیابانی ایران وجود دارد، اقلیم چین و ژاپن، اقلیم هیمالیا، اقلیم قفقاز، اقلیم سیبری و آمریکا و باغ‌های اروپایی از اقلیم‌های جهانی این باغ است.

پیمایش

این باغ یکی از زیباترین باغ های ایران است که در آن می‌توانید پوشش گیاهی نقاط مختلف دنیا و ایران را مشاهده کنید.
این محل در فصل های مختلف دارای زیبایی خاص همان فصل است و ارزش بازدید چندباره در فصل های مختلف را دارد.

mhkarami97

مبلغ ورودی این محل در آبان 1400 برابر با 15000 هزار تومان بود که اگر آن را از سایت و بصورت آنلاین تهیه می‌کردید 30% تخفیف نیز دریافت می‌کردید.

mhkarami97

در سالهای قبل از کرونا یک راهنما نیز همراه با افراد راهی باغ می‌شد و درختان مختلف و ویژگی های آنها را به افراد توضیح می‌داد که متاسفانه در زمان کرونا این فرد نبود و خودتان باید در باغ گردش می‌کردید.
هرچند می‌توانستید کاغذ راهنما گردش را از درب ورودی دریافت کنید که البته خیلی برای شما مفید واقع نمی‌شود.

mhkarami97

برای گشتن کامل این منطقه تقریبا به 4 ساعت پیاده روی نیاز دارید تا بتوانید تمام نقاط آن را مشاهده کنید.
به دلیل سنگ فرش بودن محل پیاده روی نیز می‌توانید در روزهای بارانی به این منطقه بروید.

mhkarami97

در هیچ نقطه از باغ بوفه برای خرید تنقلات یا آب سرد کن موجود نیست، پس همراه خود آب آشامیدنی و خوراکی های شیرین همراه داشته باشید تا در طول پیاده روی از آنها استفاده کنید.

mhkarami97

پوشش های گیاهی هر بخش از باغ مختص یک نقطه از جهان و ایران است که هر قسمت از باغ با نقاط دیگر تفاوت دارد. پس گیاهی که در یک بخش مشاهده می‌کنید را نمی‌توانید در نقاط دیگر ببینید.

mhkarami97

عکس های بیشتر از منطقه:

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97عکس های منطقهموقعیت : map location

امتیاز: