مرداب هسل

مرداب هسل

توضیحات منطقه

مرداب هسل یا تالاب کَنّیچال یکی از جاذبه‌های طبیعی و شگفت‌انگیز استان مازندران است. سطح این مرداب به قطر نیم‌سانتی‌متر با جلبک پوشیده شده است و در فصل‌های مختلف سال به رنگ‌های سبز، صورتی و قرمز دیده می‌شود. این مرداب را در نزدیکی‌ روستاهای سرسبز و تماشایی طلاجو و سینوا و در دل جنگل مشل می‌توانید ببیند.
عمق آب در این بازه در عمیق‌ترین نقطه که در سمت جنوب غربی قرار داشت، ۲/۳۰ متر و عمق آن با اتکا به داغ‌آب موجود بر تنه درختان و سنگ‌ها در زمان ظرفیت کامل ۴/۴۰ متر بوده است. در گذشته حجم آب هسل بیشتر بود و در بعضی از نقاط عمق به بیش از ۱۵ متر نیز می‌رسید.
آب مرداب هسل از کف و کانون آن می‌جوشد و هیچ رود یا جویباری به آن نمی‌ریزد. در پایین دست تالاب چشمه‌ای از زیر درختی کهنسال می‌جوشد و در واقع این چشمه زیرآب هسل محسوب می‌شود. در سمت شرقی مرداب شیاری وجود دارد که هنگامی که به‌ندرت آب سر ریز می‌کند، از آن شیار به‌سمت دره چالوس رود سرازیر می‌شود. پرحجم‌ترین آب موجود در مرداب هسل از ریزش باران‌های موسمی است که در نیمه دوم فصل پاییز آغاز می‌شود و تا اواسط بهار ادامه می‌یابد. این مرداب در بعضی از سال‌ها کم آب می‌شود و آب آن تاکف فرو می‌نشیند.
مرداب هسل به نام‌های متعددی چون کنیچال، کنّو چال، گَن اُچال، مِهاز چال، مشل و هسل شناخته می‌شود که از این میان، اسامی مشل و هسل معروف‌ترند.
واژه هسل نیز به معنی آب راکد و آبگیر فصلی است و در گویش تبری کلارستاقی برای هر آبگیری از این کلمه استفاده می‌کنند.

پیمایش

این مرداب در مسیر مرزن‌آباد به چالوس واقع شده است که برای دسترسی به آن هم از جاده قدیم و هم از اتوبان می‌توانید استفاده کنید.
در صورتی که می‌خواهید از اتوبان به این منطقه بروید پیشنهاد می‌شود ماشین خود را در عوارضی که امنیت بیشتری دارد پارک کنید و سپس 200 متر به سمت چالوس بروید، در سمت چپ خود یک مسیر خاکی مشاهده می‌کنید که همان مسیر مرداب است.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

مسیر این مرداب از وسط جنگل عبور می‌کند و تقریبا نیم ساعت پیاده روی سبک دارد، هرچند نیسان برای انتقال افراد وجود دارد ولی پیشنهاد می‌شود پیاده بروید تا از خود مسیر نیز استفاده کنید.
در طول مسیر حتی در فصل پاییز گل‌های صورتی ریزی را در بیشتر مناطق مشاهده می‌کنید که زیبایی خاصی به منطقه داده است.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

در طول مسیر چند مرداب کوچک دیگر نیز مشاهده می‌کنید که یکی از آنها شبیه قلب است و در سمت چپ شما واقع شده است.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

در بیشتر طول مسیر اینترنت و خط تلفن وجود دارد اما در زمان رفتن ما به این منطقه، سیگنال GPS برای Track کردن مسیر پیدا نشد.

mhkarami97

در کنار مرداب یک کافه کوچک نیز وجود دارد، البته فقط در روزهای جمعه این کافه باز است. این نقطه یک تاب بزرگ نیز دارد که برای همان کافه است که در زمان‌های نبودن صاحب آن به درخت زنجیر شده است.

در داخل مرداب ماهی‌های قرمز زیادی وجود دارد که هرجند طبیعت آن را تغییر داده است اما دارای زیبایی خاص خود است.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

مسیر رسیدن به مرداب بسیار سرراست است و کافی است مسیر خاکی را طی کنید تا در انتها تابلو مرداب را مشاهده کنید.

mhkarami97عکس های منطقه
فیلم منطقهپیمایش :

در این منطقه GPS وجود نداشت، پس امکان Track مسیر میسر نشد.موقعیت : map location

امتیاز: