هفت‌چشمه

هفت‌چشمه

توضیحات منطقه

آبشار هفت چشمه کرج، از جمله آبشارهای زیبای استان البرز است که با ارتفاعی در حدود ۹۰ متر،‌ از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران نیز به حساب می‌آید. این آبشار بلند و زیبا، در کیلومتر ۱۷ جاده کرج به چالوس، در نزدیکی روستای ارنگه کرج و بالادست رودخانه ارنگه واقع شده است. در مسیر رسیدن به آبشار اصلی که در انتهای راه قرار دارد و «آدران» نامیده می‌شود،‌ هفت چشمه و آبشار کوچک با ارتفاع تقریبی پنج تا هفت متر به چشم می‌خورد که وجه تسمیه کلی آبشار،‌ از وجود این چشمه‌ها نشات می‌گیرد.

در واقع آبشار هفت چشمه، نامش را وام‌دار این چشمه‌هایی است که از کوه به دره ریخته و آب آن‌ها در اثر جاری شدن از ارتفاع و در کنار هم آبشارهای کوچکی خلق می‌کنند. قرار گرفتن آبشار داخل دره، وجود غارهایی در دل طبیعت بکر هفت چشمه و پوشش گیاهی زیبای این منظقه با محوریت درختان بید،‌ بر جذابیت‌های بصری این مکان افزوده است.

پیمایش

این منطقه از اول جاده چالوس تقریبا 30 دقیقه فاصله دارد و محلی زیبا برای تفریح های آخر هفته است. هر چند در سالهای اخیر به علت معروفتر شدن این منطقه، مقدار زباله‌های منطقه بسیار زیاد شده است. در سالهای قبل این منطقه بسیار بکر و تمیز بود که جدیدا مخصوصا در روزهای آخر هفته افراد زیادی به این منطقه می‌روند.
در آذر ماه سال 1400 که ما به این منطقه رفتیم، از مقدار زباله ها بسیار کاسته شده بود و همچنین آب رودخانه به علت نبود فرد دیگری، بسیار تمیز شده بود.

در زمان های قدیم هیچ درب ورودی در این منطقه وجود نداشت، اما اکنون که به این منطقه رفتیم با درب زیر روبرو شدیم، البته این درب باز بوده و کسی نیز جلوی افراد را نمی‌گرفت. برای رفتن به این نقطه کافی است مسیر سربالایی به سمت ارنگه را بروید و ماشین خود را در همان پیچ اول، کنار ساختمان سفید رنگ پارک کنید و سپس مسیر خاکی کوچک کنار آن را به سمت پایین بروید.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

بعد از چند صد متر پیمایش به رودخانه می‌رسید که باید از آن عبور کنید، در سالهای قبل بر روی رودخانه پل کوچکی وجود داشت که ظاهرا خراب شده است. پس باید از داخل رودخانه عبور کنید، هرچند سطح آب کم است و به راحتی می‌توانید از آن عبور کنید.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

مسیر رسیدن به چشمه ها کمتر از 2 کیلومتر است و بعد از تقریبا 30 دقیقه پیاده روی سبک به آن می‌رسید.
در این نقطه چشمه های زیادی در بالا وجود دارد که آب آنها به داخل رودخانه می‌ریزد و محل مناسب با ارتفاع تقریبا نیم متری از آب را درست می‌کند که در فصل های گرم سال می‌توانید در آن شنا کنید.
آب این چشمه ها بسیار تمیز، شفاف و خنک است که می‌توانید از آن بنوشید.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

بعد از چشمه ها یک آبشار بلند نیز وجود دارد که برای رسیدن به آن باید از مسیر کوچک سمت چپ استفاده کنید و از لبه کوه عبور کنید تا به آن برسید.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

این آبشار نیز حوضچه ای با عمق مناسب برای شنا دارد و ارتفاع خود آبشار نیز تقریبا زیاد است.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97عکس های منطقه
فیلم منطقهپیمایش تا آبشار :

جزئیات پیمایشموقعیت : map location

امتیاز: