دربند

دربند

توضیحات

دربند پیش از آنکه بخشی از تهران باشد، یک دهکده بود و امروزه از محله‌های قدیمی در شمال پایتخت به شمار می‌رود. این منطقه‌ که به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران شناخته می‌شود.
اگر به کوه‌نوردی علاقه‌مند هستید، برای صعود به کوه‌های البرز مرکزی، به‌خصوص قله توچال، می‌توانید به دربند بروید. در کنار مسیر کوه‌نوردی، جذابیت‌های دیگری همچون تله سیژ دربند، طبیعت زیبا و همین طور کافه‌ها و رستوران‌های متعدد در گوشه و کنار این منطقه باعث شده است که یکی از پاتوق‌های اصلی تفریح در تهران باشد.
تندیس کوهنورد واقع در میدان سربند محله دربند اثری از رضا لعل ریاحی، پیکر‌تراش و نقاش ایرانی است که در سال ۱۳۴۱ ساخته شد. حسن وجدان‌خوش، از کوه‌نوردان ایرانی، در سال ۱۳۳۷ ایده ساخت این مجسمه را مطرح کرد. سرهنگ بیات که آن زمان ریاست مرکز آموزش کوهستانی ارتش را برعهده داشت، مقدمات ساخت آن را فراهم کرد و شهردار وقت تهران نیز هزینه آن به مبلغ ۱۰ هزار تومان را متقبل شد. جالب اینکه امیر شاه قدمی که گروهبان ارتش و مربی کوهنوردی و اسکی ایران بود، به‌عنوان مدل این مجسمه معرفی شد؛ علت این انتخاب به همکاری او در نجات سرنشینان یک فروند هواپیمای آمریکایی ساقط شده در ایران مربوط می‌شد که به‌ پاس این کار ارزشمند، جان اف کندی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، در سال ۱۳۴۰ به او مدال لیاقت داد.

نکات

با توجه به فصلی که به این منطقه بروید، طبیعت مختلفی را مشاهده می‌کنید. بطور مثال عکس‌های زیر در زمستان گرفته شده است که در این زمان مسیر پیمایش خلوت بود اما در تابستان و روزهای تعطیل آن این منطقه شلوغ می‌شود.
در مسیر غرفه‌های زیادی وجود دارد که مسیر را از حالت طبیعی و کوه خارج می‌کند، برای رد کردن آنها حداقل 1 ساعت باید پیمایش کنید.

موقعیت‌ها

موقعیت

عکس‌ها

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

امتیاز: