دارآباد و باغچه خلیل

دارآباد و باغچه خلیل

دره دارآباد، در محلی به همین نام در شمال شرق تهران واقع شده است. این محل دارای راه های فرعی مختلف برای کوهپیمایی میباشد که در این سفر ما از همان مسیر اصلی استفاده کرده و تا باغچه خلیل کوهپیمایی کردیم.

mhkarami97

برای سفر به این محل میتوانید در بهار و تابستان اقدام کنید، هرچند در تابسان سرسبزی بهار را ندارد و رودخانه نیز مقداری کم آب میشود. همچنین استفاده از کرم ضدآفتاب و داشتن لباس های آستین بلند در تابسان مهم میباشد، زیرا در بیشتر مسیر آفتاب بصورت مستقیم تابیده میشود.

mhkarami97

اوایل مسیر دارای پله میباشد که کوهپیمایی را مقداری سخت میکند، بعد از رسیدن به بالای این منطقه محلی برای استراحت و همچنین پر کردن بطری آب وجود دارد.
بعد از این نقطه دیگر بوفه ای در مسیر وجود ندارد و برای رسیدن به آب آشامیدنی نیز باید چند کیلومتر را طی کنید تا به اولین چشمه برسید.
بعد از این نقطه نیز چشمه بعدی در باغچه خلیل وجود دارد و در این بین چشمه وجود ندارد.
همچنین در مسیر برگشت نیز اگر بخواید از مسیر برگشت ما استفاده کنید تا به استخرهای آبیاری نیز سری زده باشید، چشمه آبی وجود ندارد.

mhkarami97

مسیر کوهپیمایی متوسط میباشد اما مسافت آن زیاد است و تقریبا 6 کیلومتر رفت و 6 کیلومتر برگشت را باید در نظر بگیرید.

mhkarami97

همچنین در اواخر مسیر نیاز به سنگ نوردی سبک با استفاده از طناب هایی که به کوه متصل شده است، وجود دارد.

mhkarami97

در طول مسیر در بعضی نقاط رودخانه عمیق تر میشود که میتوانید در آن آبتنی کنید و یا در کنار درختان کمی استراحت کنید.

mhkarami97

این منطقه همانطور که گفته شد دارای راه های فرعی مختلف میباشد که تمام آن ها نام خاص خود را دارند که میتوانید از آنها نیز دیدن کنید، اما برای رسیدن به باغچه خلیل همان مسیر اصلی را طی کنید.

mhkarami97

در انتها به باغچه خلیل میرسید که درختان آن توسط یک فرد کاشته شده است. میتوانید ناهار خود را در این منطقه و زیر درختان میل کنید.
بعد از استراحت در این محل و برای برگشت کمی همان مسیر را برگردید اما بجای رفتن به دره مسیر سمت راست و کوه را انتخاب کنید.
بعد از طی کردن چند کیلومتر به استخری میرسید که برای آبیاری درختان کاشته شده در این محل استفاده میشود.

mhkarami97

البته این استخر در تمام طول سال پر نمیباشد و ممکن است در زمان شما خالی باشد، همچنین در کف آن ممکن است شیشه و یا سنگ های تیز وجود داشته باشد، پس حتما از کفش استفاده کنید. عمق تقریبی آن نیز 2.5 متر میباشد.

مسیر برگشت از این نقطه نیز سرازیری میباشد که البته در بیشتر مسیر شیب زیاد است و به زانوها فشار وارد میشود.

در انتها فیلم پیمایش این مسیر در زیر آورده شده است:

موقعیت : map location

امتیاز: