جنگل الیمستان

جنگل الیمستان

توضیحات منطقه

الیمستان، روستایی توریستی از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل است که در کیلومتر ۲۰ جاده هراز از آمل واقع شده است. جنگل الیمستان، محل رویش گیاه “الیما” است که در اردیبهشت ماه رشد می کند. می گویند نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از آن می باشد.
قله امامزاده قاسم الیمستان از جاذبه‌های الیمستان است که با زمستان‌های پربرف و بهارهای همیشه سرسبز، کوهنوردان زیادی را به خود فرامی‌خواند. این قله حدود ۲۵۱۰ متر ارتفاع دارد و یکی از بهترین گزینه‌های کوهنوردی در زمستان به شمار می‌رود.
یکی از جالب‌ترین دیدنی‌های منطقه، نقش پای رستم است که تعجب همه کوهنوردان را برمی‌انگیزد. نرسیده به قله، جای دو شهاب‌سنگ بزرگ دیده می‌شود که حفره‌هایی به عمق ۱۰ متر ایجاد کرده‌اند. بومیان منطقه افسانه‌ای زیبا برای این چاله‌ها دارند. آن‌ها معتقدند این گودال‌ها جای زانوهای رستم است که در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده است. دورنمای بی‌نظیر قله دماوند و مناظر زیبای جنگلی با پوشش دشت‌های پر گل، این منطقه را به مکانی مجذوب‌کننده تبدیل کرده‌اند.

پیمایش

برای رسیدن به این منطقه صبح یکی از پنجشنبه‌های آذر ماه از جاده هراز به سمت این منطقه حرکت کردیم و تقریبا ساعت 13:30 و بعد از خریدهای بین راهی، به پایین‌ترین نقطه یا همان محل کمپ اول رسیدیم و خودروهای خود را در آن محل پارک کردیم.
مسیر پیمایش تا محل کمپ مه آلود بود و شیب آن نیز برای حمل کوله‌های سنگین برای برخی افراد زیاد بود. پس اگر قصد صعود به قله را دارید حتما کیفی کوچکتر برای حمل مواد ضروری نیز داشته باشید و با کوله های بزرگ به سمت قله نروید.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

برای رسیدن به محل کمپ کافی است پارچه هایی که به درختان بسته شده است و یا تابلو راهنما که به بعضی درختان آویزان شده است را دنبال کنید.

mhkarami97

پیمایش تا محل کمپ که منطقه ای تقریبا گرد در داخل جنکل که هیچ درختی در آن نیست، تقریبا به 1 ساعت پیاده روی نیاز دارد.
در نقاط مختلف این منطقه می‌توانید کمپ کنید که ما در سمت راست آن که شیب کمتری داشت و همچنین برای تمام افراد نیز محل مناسب برای چادر زدن داشت، کمپ کردیم.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

کمپ کردن در این منطقه در فصول سرد، به علت مرطوب بودن زمین و ارتفاع زیاد منطقه که باعث سرما مضاعف می‌شود سخت است، پس حتما تجهیزات مناسب داشته باشید.

mhkarami97

در این نقطه فقط یک جوی آب بسیار کوچک وجود دارد و چشمه ای در اطراف محل کمپ نبود، پس آب کافی همراه خود داشته باشید.

mhkarami97

تمام پنجشنبه هوا مه آلود بود که باعث شده بود ما از مناظر اطراف چیز خاصی را نبینیم که در روز جمعه بعد از بیدار شدن، مه به سمت پایین رفته بود که باعث شد ما مناظر اطراف و قله دماوند را بتوانیم مشاهده کنیم.

mhkarami97

بعد از صرف صبحانه، با برداشتن یک بطری آب و کمی خوراکی به سمت قله حرکت کردیم، با توجه به سردی شب لباس های گرم خود را برای قله برداشتیم که تمام مسیر آفتابی و هوا نسبتا خوب بود و اصلا نیاز به پوشیدن کاپشن و دستکش نشد.
چند صد متر بعد از محل کمپ بسیار گلی بود که احتمال لیز خوردن را افزایش می‌داد که داشتن 2 عصا برای طی کردن مسیر بسیار کمک کننده بود. همچنین داشتن گتر از گلی شدن شلوار شما در این نقطه جلوگیری می‌کند.

mhkarami97

بعد از مدتی پوشش گیاهی تغییر می‌کند و بعد از رفتن به سمت راست در دوراهی، وارد جنگل می‌شوید که در پاییز کف آن کاملا پوشیده از برگ های زرد رنگ است.

mhkarami97

ویژگی رسیدن به آخر مسیر جنگلی، شیب زیاد مسیر است که با رسیدن به آن، کمی بعد پوشش گیاهی تمام می‌شود و از آن به بعد دوباره می‌توانید در سمت راست خود کوه دماوند و در سمت چپ خود شهر آمل و دریا را مشاهده کنید.
نکته مهم در جنگل تابلو ها و پارچه هایی است که به درختان بسته‌اند که مسیر اصلی را نشان می‌دهد، سعی کنید همیشه حواستان به این نشانه ها باشد زیرا بیشتر مناطق جنگل شبیه هم است و احتمال گم شدن در آن مخصوصا اگر مسیر را برگ پوشانده باشد یا هوا مه باشد، بسیار زیاد است.

mhkarami97

از این نقطه کمکم برف بر روی زمین مشاهده می‌شود که با توجه به فصلی که به این منطقه می‌روید مقدار آن متفاوت است.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

قبل از رسیدن به قله 2 حفره بزرگ وجود دارد که داستان آن در اول مطلب گفته شده است که در زیر می‌توانید عکس های آن را مشاهده کنید.

mhkarami97

mhkarami97

بعد از 2 حفره بالا و قبل از قله به یک گاوداری می‌رسید که در کنار آن یک سرویس بهداشتی و همچنین چشمه آب آشامیدنی وجود دارد.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

مسیر بعد از گاوداری شیب زیادی دارد که اگر مسیر برفی باشد، طی کردن آن سخت‌تر هم می‌شود.
بعد رسیدن به قله در بالای آن یک امام زاده نیز وجود دارد که در کنار آن می‌توانید استراحت کنید.

این منطقه مخصوصا در روزهای آخر هفته محل کوهنوردی افراد زیادی مخصوصا اهالی آمل است که به این منطقه می‌آیند.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

یکی از چیزهایی که این به زیبایی این منطقه اضافه می‌کند، ابرهایی است که در مناطق پایین وجود دارد و شما می‌توانید از بالا آنها را مشاهده کنید.
مخصوصا اگر از صبح در این منطقه باشید که تشکیل ابر در مناطق مختلف و زیاد شدن آن و همچنین تشکیل ابر در نک قله دماوند را نیز می‌توانید مشاهده کنید.
این ابرها در تمام فصول تشکیل نمی‌شوند و فقط در بعضی زمان ها این منطقه به این صورت درمی‌آید.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97عکس های منطقه
فیلم منطقهپیمایش تا محل کمپ :

جزئیات پیمایش


پیمایش تا از محل کمپ تا قله :

جزئیات پیمایش


پیمایش از قله تا محل کمپ :

جزئیات پیمایشفایل Track مسیرموقعیت : map location

امتیاز: