آبگرم محلات

آبگرم محلات

توضیحات منطقه

محلات از شهرستان‌های استان مرکزی است. جاذبه‌هایی مانند چشمه ‌های آب گرم محلات، که برای گردشگران بسیار جذاب بوده و مسافران زیادی را در طول سال به سمت این شهر جذب می‌کند.
چشمه‌های آب گرم فراوانی در ایران وجود دارد، پراکندگی چشمه‌های آب‌ گرم بیشتر در قسمت‌های شمال غربی کشورمان و در محدوده دو کوه آتش‌فشانی سهند و سبلان به چشم می‌خورد. این چشمه‌ها، همان آب‌های زیرزمینی هستند که به خاطر فشار لایه‌های زیرین زمین با سرعت‌های متفاوت به سطح زمین می‌رسند و طبیعتا به دلیل داغی اعماق زمین درجه حرارتشان بالا بوده و مواد معدنی زیادی مانند سولفات کلسیم را در خود حل می‌کند که این مواد خواص درمانی بسیار زیادی دارند. در میان تمام چشمه‌های آب گرم ایران، چشمه ‌های آب گرم محلات از نظر وجود مقادیر فراوان گاز رادون بسیار مورد توجه است، چرا که این گاز را برای بهبود بیماری‌های کلیوی بسیار مفید می‌دانند. از دیگر خواص آب گرم محلات می‌توان به بهبود مشکلات پوستی روماتیسم بیماری کبدی، صفراوی و دستگاه گوارش اشاره کرد.

آتشکده آتشکوه یکی از آثار به جای مانده از دوران باستان در ایران است. این آتشکده در نزدیکی شهر نیم‌ور در استان مرکزی قرار گرفته است. محققان تاریخ، سابقه این بنا را به عهد ساسانیان می‌رسانند. این بنای باستانی چهارطاقی داشته که دارای ستون‌های سنگی استوانه‌ای شکل بوده که روی هم استوار می‌شدند. بنای آتشکده اتاق‌هایی سرپوشیده داشت. در این آتشکده محلی برای برافروختن آتش در نظر گرفته شده بود. این آتشکده در محلی قرار گرفته که بسیار سرسبز است. امروزه این بنا طور کلی در حال تخریب است. این اثر باستانی در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۱۷ با شماره ۳۱۱ به عنوان یکی از آثار باستانی ایران ثبت ملی شد.

پیمایش

برای رفتن به این منطقه ساعت 5 صبح بیدار شده و ساعت 7 از تهران حرکت کردیم، در ابتدا قصد رفتن غار نخجیر را داشتیم که متاسفانه بسته بود، پس به سمت آتشگاه آتشکوه حرکت کردیم.
مسیر این آتشگاه نیز در نزدیکی محلات است، البته در نزدیکی‌های آن معادن سنگ زیادی وجود دارد که کامیون‌ها برای انتقال آن در مسیر آتشگاه تردد می‌کنند.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

در اطراف آتشگاه ورودی خاصی وجود ندارد و شما از هر طرف می‌توانید وارد آن شوید.
در نزدیکی آن نیز یک روستا کوچک وجود دارد که دارای بافت سنتی است.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

بعد از بازدید از آتشگاه به سمت آبگرم‌های محلات حرکت کردیم، آبگرم‌هایی که در بالاتر وجود دارند دارای آب گرمتری نسبت به نقاط دیگر هستند پس ما به سمت بالاترین نقطه‌ای که در نقشه وجود داشت حرکت کردیم که لوکیشن آن در انتها وجود دارد.
پس از صرف ناهار و استراحت در اقامتگاه گرفته شده برای بازدید از مناظر زیبایی که به دلیل پایین رفتن سطح ابرها بوجود آمده بود بیرون رفتیم.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

در پایین این منطقه دریاچه‌ای وجود دارد که در عکس‌های آخر آن را مشاهده می‌کنید، در غروب آفتاب نیز به علت وجود داشتن شهر و روستا در پایین منطقه مناظر زیبایی بوجود آمده بود که نور شهرها از بالای ابرها مشاهده می‌شد.

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

mhkarami97

مبلغ اقامتگاه با توجه به زمانی که به منطقه می‌روید متفاوت است، در طول هفته تقریبا 250 هزار تومان در آخر هفته 1.200 است که ما با تخفیف مبلغ 900 هزار تومان برای بزرگترین اتاق پرداخت کردیم که برای حداقل 15 نفر جا داشت.

mhkarami97

در داخل هر اقامتگاه استخر آبگرم کوچکی برای حداکثر 2 نفر وجود دارد و امکانات دیگر مثل برق، گاز پخت و پز، آب، تلویزیون، مبل و پتو وجود دارد.
البته تمام آب‌های منطقه گرم و غیر قابل آشامیدن است که یا باید از دکه آنجا آب معدنی بخرید و یا با خودتان آب به این منطقه ببرید.
دکه‌ای نیز در این محل برای خرید وجود دارد که البته جنس‌ها را گرانتر می‌فروشد.

mhkarami97

mhkarami97

شماره تماس اقامتگاه گرفته شده:

حسنی : 0918938091عکس های منطقهموقعیت آتشکده : map location

موقعیت آبگرم : map location

امتیاز: